آذری جهرمی : جایگزینی اقتصاد استارت‌آپی با اقتصاد نفتی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تعیین سهم ده درصدی اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کل کشور تا ۱۴۰۴ بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی خبر داد.

به گزارش دیدگاه نوین ، جلسه شورای عالی فضای مجازی، عصر شنبه دوازدهم بهمن ماه به ریاست حجه الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور برگزار گردید که طی آن اهداف  حوزه اقتصاد دیجیتال مورد بحث قرار گرفت و مصوب شد .

آذری جهمری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در توئیت خود مصوبات این جلسه را اینگونه برشمرد :

  • مصوب شد که تا سال  ۱۴۰۴، اندازه اقتصاد دیجیتال ایران، ده درصد کل اقتصاد کشور شود. اولین هدف‌گذاری مهم برای جایگزینی اقتصاد نفتی با اقتصاد استارت‌آپی صورت گرفته است .

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه «برای رسیدن به این هدف تغییرات زیادی لازمه، مشکلات قرن۲۱، راه‌حل‌های قرن بیست‌ و یکمی دارد» ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال باید به عدد ۲۰۰ میلیون یورو برسد، این عدد در حال حاضر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. تغییرات و نیز تسهیل مقررات در جذب سرمایه از طریق بورس یک اتفاق مهم است که رخ خواهد داد.

آذری جهرمی تأکید کرد: در تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی الکترونیکی باید به سهم ده درصدی برسد، تسهیل گری ویژه برای این مهم در نظر گرفته شده است. متوسط سرعت دسترسی خانگی برای همه جمعیت ایران تا سال ۱۴۰۰، بایستی به عدد ۲۵مگابیت در ثانیه برسد و در موبایل به حداقل ۱۰مگابیت در ثانیه، تا ۱۴۰۴، ده درصد جمعیت ایران باید به خدمات فیبرنوری منازل و یا 5G متصل شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به مصوبه دیگر شورای عالی فضای مجازی نوشت: شکل‌گیری سه قطب مرکز داده در کشور، و در کنار آن، ارتقای خدمات ابری از دیگر هدف‌گذاری‌هاست که باید تا ۱۴۰۴ عملیاتی شود.

او ادامه داد: بیست درصد گوشی تلفن همراه مورد نیاز بازار باید تولید داخل باشد، در تولید تجهیزات امنیتی برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی در شبکه ملی اطلاعات باید به خودکفایی برسیم. رشد خدمات پایه در شبکه ملی باید به‌گونه‌ای باشد که از  اقتصاد دیجیتال کشور در برابر تحریم‌های ظالمانه محافظت کند.

آذری جهرمی در خاتمه خطاب به مردم ایران نوشت: به آینده روشن خوش آمدید.

منبع برداشت خبر :
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

مطلب پیشنهادی

اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان توسط وزارت ارتباطات

به گزارش دیدگاه نوین ، اذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود از اعطای ۶۰ گیگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *