بارسلونا ، شهر هوشمند مبتنی بر پلت فرم شهروندی

بارسلونا را می توان یکی از اولین شهرهای اروپا دانست که از فناوری های شهر هوشمند استفاده نمود . حدود ده سال پیش بود که حرکت به سمت استفاده از فن آوری های دیجیتال در بارسلون آغاز شد .

بارسلون ، شهری که با استفاده گسترده از شبکه های حسگر اداره می شد . داده های مختلف جمع آوری و دراختیار متولیان شهر هوشمند قرار می داد .مثل داده های مربوط به حمل و نقل ، انرژی ، آلودگی صوتی ، آبیاری فضای سبز و غیره .

این داده ها از طریق درگاه اطلاعات باز یا همان open data  دراختیار قرار می گرفت . که زمینه ای بود تا دولت و بخش خصوصی از امکانات به وجود آمده نهایت استفاده را داشته باشند . درآن زمان شهرهایی مانند نیویورک ، سنگاپور و سئول از حیث داشتن این زیرساخت بسیار جلوتر از بارسلون بودند .

اما در طی پنج سال گذشته ، شیوه های شهر هوشمند تغییر یافت. دلیل اصلی این تغییرات استفاده گسترده از تلفن های هوشمند بود .  که نقش پر رنگی  در نحوه زندگی شهروندان به دست آورد .

درحقیقت فناوری موبیلتی به صورت همزمان اطلاعات فوری و مورد نیاز شهروندان را در زمینه های مختلف در اختیار آنها قرار می داد . از جمله داده های اشتغال ، مسکن ، حمل ونقل ، خدمات بهداشتی ، امنیتی و زیرساخت ها .

مک کنزی اقدام به مطالعه در زمینه شهرهای هوشمند نمود .این مطالعه  راه حل های دیجیتالی برای آینده شهرها را در قالب ۵۵ برنامه مشخص ، ارائه نمود .بر اساس آن ،برنامه های ارائه شده پس از اجرا قادر خواهند بود کیفیت زندگی شهروندان را  ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش دهند .

سرفصل های اصلی این برنامه شامل ۵ حوزه اصلی بود . شامل برنامه هایی در حوزه مراقبت های بهداشتی ، موبیلیتی ، برنامه های کاربردی ، امنیت ، توسعه اقتصادی  . (لیست کامل طرح ها و برنامه ها به زودی در همین سایت ارائه خواهد شد . دیدگاه نوین )

در مطالعات مکنزی علاوه بر ارائه ۵۵ برنامه عنوان شده ، میزان موفقیت هریک از شهرها ، به این برنامه ها نیز محاسبه و ارائه شده است .

وبه نوعی شهرها در دستیابی به این ۵۵ برنامه رتبه بندی شده اند که شهرهای نیویورک ، لس آنجلس ، لندن ، مسکو ، سئول ، سنگاپور و شنژن در رتبه های بالای این جدول قرار گرفته اند .اما نکته قابل اهمیت اینکه همین شهرهایی که در رتبه های بالا قرار دارند نیز بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد نتوانسته اند به این فناوری ها دست پیدا کنند .

تغییر بارسلون با تغییر شهردار

اما بارسلونا مرحله ای جدید از حرکت به سمت شهر هوشمند را از سال ۲۰۱۵ آغاز نمود . شهردار جدید بارسلون علاوه بر استفاده از برنامه های ۵۵ گانه ، سعی کرد با بهره گیری از داده های باز و استانداردهای مربوط به آن  ، به سمت حکمروایی دموکراتیک با استفاده از هوشمند سازی قدم بردارد .

بارسلونا ، رویکرد اصلی خود را ایجاد حریم خصوصی ، حاکمیت داده ها و امنیت داده ها قرار داد . این رویکرد در وهله اول بازکردن درب های شهرداری از طریق فرایندهای مشارکتی با مردم بود . و در وهله دوم اطمینان به شهروندان که در شهر هوشمند آنچه را خود انتخاب می کنند انجام خواهد شد . به نوعی این رویکرد ایجاد حکمروایی هوشمند را تقویت می نمود .

پس اولین گام برداشته شد و یک پلت فرم مشارکتی دیجیتال به نام decidim راه اندازی گردید شعار آن این بود که ” ما در کاتالان تصمیم می گیریم . شهروندان از طریق این پلت فرم توانستند ازطریق پیشنهاد ایده ها ، بحث و گفتگو درباره آنها و رأی دادن به آن ها مستقیماً در اداره شهر دخالت کنند . همانطور که بریا خانم شهردار جوان شهر گفت ” ما از Decidim برای دستور کار شهرداری استفاده می کنیم . ”

بیش از ۷۰ درصد دستور کارهای شهرداری ، پیشنهادهایی است که  توسط شهروندان ارائه گردیده است .

در این روش الگوی شهر هوشمند برعکس اجرایی شده است . به جای طراحی و ساخت فناوری جدید شهروندان ملاک قرار گرفته و اول دستور کارهایی که شهروندان به آن نیاز دارند ملاک عمل قرار گرفت .

قدم به قدم جهت رسیدن به شهر هوشمند در بارسلون

در اولین قدم تمرکز برروی حاکمیت داده ها و مالکیت عمومی داده ها قرار گرفت . و در قراردادهای مرتبط با فناوری شهر هوشمند گنجانده شد . سپس  ابزارهای فناوری برای شهروندان ایجاد شد  که بتوانند داده های تولید شده خود را کنترل کنند . و دقیقاً مشخص شود که منبع تولید این داده ها چه کسی بوده و آنها را به اشتراک گذاشته است . 

دراین زمینه عملیات براساس پروژه اتحادیه اروپا یعنی ایجاد اکوسیستم های داده غیرمتمرکز متعلق به شهروندان استفاده شد .

گزارش مک کینزی نشان داد که  آگاهی و استفاده از ابزارهای دیجیتالی در شهرهای اروپایی -همچون  بارسلونا و آمستردام  از شهرهایی آمریکای شمالی همچون سانفرانسیسکو ، سیاتل و شهر نیویورک بسیار عقب مانده است .کما اینکه  فاصله با شهرهای آسیایی مانند پکن ، شانگهای ، شنژن حتی بیشتر است . 

آنچه تغییر کرد

در ابتدای مسیر هوشمند سازی  ، شهرها تصور می کردند که وعده های فناوری جهت هوشمند سازی مرز نمیشناسد و درهمه جا قابل استفاده است اما بعداً ، فن آوری به ابزاری برای حل مشکلات تبدیل شد وصرفا درجایگاه خود یعنی ابزار شهر هوشمند قرار گرفت .

با رویکرد جدید فوریت نصب حسگر کاهش یافت و جایگزین جدیدی به نام تلفن های هوشمند جایگزین آن شد . بارسلونا شهری است که این تغییر جهت را با استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای جلب شهروندان خود و توانمند سازی آنها برای شروع استفاده از ابزارهای شهر هوشمند از این رویکرد جدید آغاز نموده است.

 

اقتباس : سیدرحمان میرزائیان

منبع : مرکز شهر هوشمند

 

مطلب پیشنهادی

اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان توسط وزارت ارتباطات

به گزارش دیدگاه نوین ، اذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود از اعطای ۶۰ گیگ …