خراسان رضوی رتبه سوم بیشترین شرکت دانش بنیان در کشور

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اعطای تسهیلات به شرکت‌های آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا، گفت: فعالیت این صندوق به عنوان یک سرویس‌دهنده مالی است و امور سیاستگذاری در حیطه اختیارات آن نیست.

به گزارش دیدگاه نوین به نقل از  ایسنا، دکتر علی وحدت در یکصد و سی و دومین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که به ریاست دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، ضمن تشکر از اینکه فرصتی برای ارائه گزارش این صندوق فراهم شده است، با بیان این مطلب که گاهی از صندوق مطالبه می‌شد که صرفاً حمایت مالی نداشته باشد و رویکرد مشاوره‌ای نیز داشته باشد، گفت: همکاری‌هایی با پارک‌های علم و فناوری، وزرارت علوم، وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و… داشتیم.

دکتر وحدت در مورد ساختار صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در سال ۹۱ اساسنامه این صندوق توسط شورای نگهبان تأیید شده و زیر نظر رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که رئیس جمهور است، فعالیت می‌کند.

کمک به تحقق وتوسعه اقتصاد دانش بنیاد یکی از ماموریت های صندوق نواوری است .

وی با اشاره به مأموریت‌های صندوق نوآوری گفت: کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات، کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از جمله این مأموریت‌هاست.

دکتر وحدت با اشاره به شرکت‌های دانش‌بنیان و اکوسیستم نوآوری، گفت: از سال ۱۳۹۲ فعالیت صندوق نوآوری با ۵۵ شرکت دانش‌بنیان آغاز شد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۵۰۶۲ شرکت دانش‌بنیان فعال هستند، ادامه داد: عمده فعالیت این شرکت‌ها در حوزه‌های فناوری اطلاعات، ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته، سخت افزارهای برنامه الکترونیک و مواد پیشرفته شیمیایی و… است.

تهران ، اصفهان و خراسان رضوی ، البرزو یزد ۵ استان برتر در تعداد شرکت های دانش بنیان

وی در مورد توزیع استانی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: به ترتیب استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، البرز و یزد دارای بیشترین شرکت دانش‌بنیان هستند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درمورد رویکردهای صندوق نوآوری گفت: پرهیز از تصدی‌گری، پرهیز از تمرکزگرایی، ارائه خدمات نوین متناسب با نیاز زیست بوم، توسعه کمی و کیفی ارائه خدمات، تقویت توان مدیریت کسب و کار شرکت‌ها و … به منظور نقش‌آفرینی پویا در زیست‌بوم نوآوری از جمله رویکردهای صندوق نوآوری است.

دکتر وحدت در مورد نحوه پرداخت تسهیلات با بیان این مطلب که در چارچوب تفاهم با ۱۵ بانک همکار، ۶ نوع خدمت تسهیلاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود، گفت: عملکرد یک سال و نیم اخیر ۳.۸ برابر کل عملکرد گذشته صندوق است.

پرداخت تسهیلات به ۲۲ صندوق پژوهش و فناوری

وی با تأکید بر اینکه با اهرمی‌سازی، منابع ظرفیت اعطای تسهیلات تا ۳ برابر منابع صندوق افزایش یافته است، گفت: با پرداخت تسهیلات به ۲۲ صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها در سراسر کشور فراهم شده است.

دکتر وحدت از پرداخت ۲۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۸ خبر داد و تصریح کرد: امسال نیز با وجود شرایط کرونا تاکنون ۵۰۹ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: مفتخر هستیم که اعلام کنیم تسهیلات اعطا شده به شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۳۹۸ همگی به مرحله بازپرداخت رسیده است که نشان‌دهنده انضباط مالی این شرکت‌هاست.

دکتر وحدت در مورد ارائه ضمانت‌ها توسط این صندوق گفت: ضمانت‌نامه‌های صادر شده در سال ۹۸ منجر به تسهیل انعقاد ۶۳۳۵ میلیارد تومان قرارداد فروش محصولات دانش‌بنیان بین دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دانش‌بنیان شده است و صدور ضمانت‌نامه از طریق شبکه بانکی و مورد پذیرش کلیه کارفرمایان، با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت‌ها انجام شده است.

هوافضا ، نانو وفناوری اطلاعات اولویت الف صندوق نواوری و شکوفایی

وی با تاکید بر استراتژی صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از فناوری‌های رو به آینده گفت: مبنای اولویت نقشه جامع علمی کشور که موضوعاتی چون هوافضا، نانو و فناوری اطلاعات و… بود را به عنوان اولویت الف قرار داده‌ایم و بسیاری از طرح‌های حمایت شده نیز در این حوزه‌ها بوده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این مطلب که مدل هم‌سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری شکوفایی استفاده می‌شود، گفت: با صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی برای تأمین مالی‌های بزرگ با کمک به انتشار اوراق صکوک نوآوری همکاری‌های لازم انجام شده است.

دکتر وحدت ادامه داد: در این روش، سرمایه‌گذاری مستقیم عملاً متوقف شده است و هم‌سرمایه‌گذاری با کمک صندوق‌های پژوهشی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی شرکت‌ها به عنوان یکی دیگر از خدمات صندوق نوآوری، گفت: در این راستا از طریق کمک هزینه تحقیق و توسعه (گرنت)، آموزش و مشاوره، اخذ استانداردها، تأییدیه‌ها و مجوزهای تخصصی و صادراتی، عارضه‌یابی، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و … کمک‌های بلاعوضی به شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.

اعطای تسهیلات به شرکت‌های آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه ۱۵ رویداد در سال ۱۳۹۸ برگزار شده است، گفت: ۱۰۵ صنعت و سازمان بزرگ و ۱۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این ۱۵ رویداد حضور داشتند.

وی با تأکید بر اینکه همیشه از شرکت‌های تازه تأسیس استقبال و جلساتی را با آنها برگزار کرده‌ایم، گفت: همچنین در همکاری با دانشگاه‌های کشور، با پارک‌های علم و فناوری تفاهم‌نامه‌های توانمندسازی را منعقد کردیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد همکاری با هسته‌های پژوهشی دانشگاهی گفت: با اعطای گرنت تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در همکاری تحقیقاتی با شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات ارائه شده است.

بر اساس اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر وحدت اعطای تسهیلات به شرکت‌های آسیب‌دیده و تأمین مالی شرکت‌های تولیدکننده محصولات مرتبط اعم از تولید ماسک، کیت تشخیص، ماشین بیهوشی و… را از اهم اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در مقابله با شیوع ویروس کرونا بیان کرد و گفت: بعد از انجام بررسی‌ها به درخواست تسهیلات بیش از ۸۰ درصد شرکت‌های متقاضی پاسخ داده شد.

مطلب پیشنهادی

پیامدهای غیر قابل جبران خرید دارو در فضای مجازی

به گزارش دیدگاه نوین رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از شناسایی و دستگیری عامل فروش …