شهرها با هوشمند سازی امن تر خواهد شد .

شهرها بیش از نیمی از جمعیت جهان را در خود جای داده اند و تا سال 2050 این جمعیت به بیش از 2.5 میلیارد نفر خواهد رسید . این رشد نه تنها باعث افزایش تقاضا برای پیشرفت های فناوری می شود بلکه باعث می شود نیاز مبرمی به واکنش های سریع نسبت به اتفاقات و بحران های شهری به وجود آید .
مدیریت های بحران ، در شهرهای هوشمند از طریق فناوری های جدید و با اتکا به big data ها ، می توانند اطلاع دقیق از وضعیت نقاط مختلف شهری را دریافت کنند . وبه آنچه رخ می دهد پاسخ سریع بدهند
.اما همانطور که گفته شد اساس این اتفاقات مهم جمع اوری داده ها و به اشتراک گذاشتن انهاست .

فرض کنید دریک مرکز خرید قرار دارید و به ناگاه آتش سوزی رخ میدهد . قطعا اولین کار شما این است که با آتش نشانی تماس بگیرید .  اگر تکنولوژی در شهر محل سکونت شما ، به کار گیری نشده باشد قطعا پاسخ دهندگان یعنی اتش نشانی در پیدا کردن مکان شما دچار مشکل خواهد شد چه در زمینه پیدا کردن مکان شما چه در زمینه رسیدن سریع به محل شما .

اما دریک شهر هوشمند اوضاع متفاوت است . بلافاصله بعد از تماس شما ، گزارش ردیابی تماس گیرنده بلافاصله به اتش نشانی ارسال می شود و حتی مسیر یابی رسیدن به محل شما نیز با توجه به ترافیک خیابان های مختلف به ماشین های اتش نشانی گزارش می شود و این یعنی سرعت در پاسخ و رسیدن در محل و جلوگیری از بروز فاجعه های بزرگ انسانی و محیطی .

در شهرهای هوشمند حتی شما می توانید در رسانه های اجتماعی نیز  ارسال پیام ،ویا  صوت و تصویر وضعیت موقعیت خاص خود را گزارش کنید . دراین زمینه اپلیکیشن ها می توانند به راحتی این فضا و موقعیت را دراختیار مدیران شهری قرار دهند .

و درسوی دیگر و در دستگاه های خدمت رسان نیز ، اتصال GPS به وسایل نقلیه و مجموعه های کنترل کننده مدیریت بحران ، این انتقال مکان و نحوه دسترسی به محل حادثه را  به صورت خود کار گزارش داده و واکنش سریع آن ،  اعزام نزدیکترین اکیپ بحران به منطقه خواهد بود حتی تعویض هوشمندانه چراغ های راهنمایی و رانندگی  وایجاد مسیرهای سبز جهت رسیدن ماشین های امداد از این طریق فراهم خواهد شد .
البته باید توجه داشت که هرچه شهرها متراکم تر شوند نحوه خدمت رسانی مدیریت شهری نیز متفاوت خواهد بود . این تراکم باعث می شودکه مدیریت شهری نیاز به ایجاد اکیپ های مختلف در مکان ها متراکم داشته باشد و این سرعت خدمت رسانی را افزایش میدهد اما در نگاه دیگر ،  این تراکم گاها دست وپاگیر است و امداد رسانی را دچار مشکل خواهد نمود . واین زمانی است که ساخت و سازها و تراکم ها بدون اصول اساسی شهرسازی ایجاد شده باشند و امکان حضور اکیپ های امدادی را به مشکل و مخاطره بیاندازند .

این روزها شهرها و کشورهای فراوانی با موضوع کرونا درگیر هستند . اگر به تاریخچه این موضوع در شهرها و کشورهای مختلف مراجعه شود مشاهده می گردد که یک حادثه کوچک توانسته است  یک بحران واقعی را درسطح اجتماع پدید اورد .شیوع  کرونا دریک محله ، منطقه ویا یک شهر از یک فرد اغاز می شود که قبلا در محیط این ویروس ویا در مواجه با افرادی که احتمال انتقال این ویروس را دارند قرار گرفته است  و این بیمار که بدون کنترل در جامعه مراوده دارد شهر و یا یک کشور را دچار الودگی می کند . درحالی که تحلیل صحیح از داده ها و امد وشد ها و سفرهای افراد  می تواند فرد مضمون و کسانی که در محیط های وجود این ویروس قرار گرفته اند را به راحتی شناسایی و با انجام معاینات و پیشگیری های لازم از یک فاجعه انسانی جلوگیری نماید .

درنهایت باید قبول کرد که شهری که فناوری را شریک اتفاقات و مدیریت خود می کند قطعا روند رو به رشد وسریع را در کنار ارامش و کیفیت بالای زندگی برای شهروندان خود به ارمغان می اورد .

پلیس ، آتش نشانی و اورژانس سازمان هایی هستند که امنیت عمومی را تامین می کنندو قطعا هماهنگی و همراهی این دستگاه ها در کنار بهره مندی از داده های مشترک می تواند تضمین کند که خدمت رسانی به نحو شایسته و بدون تداخل و با هماهنگی فراوان صورت خواهد گرفت . و این رویکرد استفاده از داده های مشترک در شهر هوشمند ارامش ذهنی و فکری شهروندان را به همراه خواهد داشت زیرا می دانند که درصورت بروز حادثه وایجاد بحران تیم هایی مرکب از تخصص های مختلف در هر لحظه از شبانه روز اماده خدمت رسانی هستند .

و مجموعه متولیان اداره شهرها می بایست شهروندان را به نحو شایسته از این فرایند اگاه نمایند تا شهروندان در صورت بروز مشکل با حفظ ارامش روند انجام کار را بدانند و طبق همان دستورالعمل هایی که اموزش دیده اند اقدام نمایند  .

همه انچه گفته شد نیازمند سرمایه گذاری است که مدیران شهری باید هزینه فایده انرا قبل از هر اقدام بسنجند و تصمیم گیری لازم را انجام دهند هر چند سرمایه گذاری و اختصاص بودجه ها قابل مقایسه با جان انسان ها نیست و هزینه فایده اینگونه فعالیت ها خارج از بحث های مالی خواهد بود .

مطلب پیشنهادی

پیامدهای غیر قابل جبران خرید دارو در فضای مجازی

به گزارش دیدگاه نوین رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از شناسایی و دستگیری عامل فروش …