شهر هوشمند چیست ؟ قسمت اول

یک شهر هوشمند شهری است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای افزایش بهره وری ، به اشتراک گذاری اطلاعات با مردم و همچنین بهبود کیفیت خدمات  توسط دولت ها درجهت رفاه بیشتر  شهروندان مورد استفاده قرار می گیرد .

البته تعریف دقیق از شهر هوشمند بسته به نگاه شما به این شهر متفاوت است اما ماموریت کلی یک شهر هوشمند، بهینه سازی عملکرد شهر و رونق بیشتر اقتصادی و توسعه ورشد اقتصادی شهر است، که همه این ها در جهت بهبود کیفیت زندگی شهروندان  می باشد .

ویژگی های یک شهر هوشمند؛ فن آوری های هوشمند شهر

موارد همچون اتوماسیون، یادگیری ماشین و اینترنت اشیاء  (IoT) همه وهمه از فن اوری های شهر هوشمند به حساب می ایند.

و حتی در بعد جغرافیایی نیز هر منطقه می تواند به عنوان یک جزء از شهر هوشمند اقدامات مفید و موثری انجام دهد به عنوان نمونه یک پارکینگ هوشمند می تواند از سردر گمی شهروندان جلوگیری نماید و مکان دقیقی از محل پارک درخیابان های شهر و مراکز مختلف را به راحتی در اختیار قرار دهد . و این درحالی است که امکان پرداخت هوشمند هزینه های پارکینگ نیز به راحتی انجام می گیرد

در نمونه دیگر می توان در عرصه حمل ونقل و مدیریت ترافیک شهر به موضوع مدیریت ترافیک هوشمند اشاره نمود . این سیستم قادر است ترافیک شرایان ها و خیابان های شهر را از طریق چراغ های راهنمایی درخیابان ها مدیریت نماید . تا مانع از افزایش ترافیک دربعضی از خیابان ها در ساعات پرتردد شهر شود .

حمل و نقل عمومی هوشمند یکی دیگر از جنبه های دیگر شهر های هوشمند به شمار می اید که در حقیقت حمل و نقل عمومی را مطابق با تقاضای افراد متقاضی استفاده از سرویس های حمل ونقل عمومی مدیریت می نماید .

دراین زمینه  شرکت های حمل و نقل درون شهری نیز هوشمندی را زیرساخت اصلی فعالیت خود قرار می دهند به طوری که این سیستم قادر است هماهنگی خدمات و نیازهای سواران در زمان واقعی، بهبود داده و باعث افزایش بهره وری و رضایت مسافرین شود . دوچرخه سواری و اشتراک استفاده  از ان درسطح شهر یکی دیگر از شهر هوشمند است.

صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش بهره وری و کارآیی، تمرکز اصلی شهرهای هوشمند است. با استفاده از سنسورهای هوشمند، چراغ خیابان های شهر نیز مورد استفاده بهینه قرار می گیرند به طوریکه زمانی که اتومبیل یا فردی  در جاده ها و یا خیابان ها حضور ندارد کم نور می شوند. فن آوری شبکه هوشمند می تواند برای بهبود عملیات، تعمیر و نگهداری و برنامه ریزی، و تأمین انرژی برق  و نظارت بر قطع برق نیز مورد استفاده قرار گیرد .

یکی دیگراز اهداف شهر هوشمند نظارت و ارزیابی دقیق بر فعالیت های زیست محیطی مانند تغییرات اقلیمی و آلودگی هوا است. کما اینکه بهداشت و درمان نیز می تواند با فناوری های هوشمند بهبود یابد،

برگردان : سید رحمان میرزائیان

مطلب پیشنهادی

اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان توسط وزارت ارتباطات

به گزارش دیدگاه نوین ، اذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود از اعطای ۶۰ گیگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *