صدای یک مومیایی3000 ساله بازسازی شد

چقدر حیرت انگیز است که وقتی به موزه بروید صدای یک مرده 3000 ساله را بشنوید. و بدون شک این صدا را تا مدت ها به یاد خواهید داشت.

دانشمندان به لطف تکنولوژی پیشرفته چاپگر سه بعدی، توانستند تا مجرای صوتی یک مومیایی مصر باستان را بازسازی کنند. این تکنولوژی برای جهانیان این امکان را فراهم کرد که بعد از 3000 سال صدای او را بای تولین بار بشنوند.

باستان شناسان موفق شدند تا صدای یک  کشیک مومیایی شده را به نام نسیمامون بازسازی کنند. او در معبد کارناک واقع در شهر تیبز مشغول ستایش خدایان مصر بوده است.

وقتی که این کشیک فوت کرد، صدایش نیز روی یک کتیبه همراه با تابوتش که نوشته،” نسیمامون، حقیقت صدا” جاودانه شد. اما صدای نسیمامون دقیقاً چگونه بود. دانشمندان برای شنیدن آن مشتاق شدند.

گروهی از محققان در انگلستان جزئیات تلاش هایشان را برای بازسازی صدای نسیمامون بعد از سه هزار سال به طور مفصل بیان کردند.

هدف اصلی مححقان بازسازی دوباره مجراهای صوتی او بود. مومیایی کردن موجب شده بود تا گلو و دهان این مومیایی تا حد زیادی سالم بماند.

محققان می گویند، نحوه مومیامی در اینجا حائز اهمیت بود. کیفیت عالی جسد مومیامی باستانی دستگاه صوتی او را به شکلی عالی حفظ کرده بود.

دانشمندان با استفاده از سی تی اسکن تصاویر سه بعدی درون گلو مومیامی را اسکن کردند. سپس، تصاویر با استفاده از چاپگر سه بعدی چاپ شدند و با حنجره الکترونیکی برای بازسازی ترکیب شدند.

نتیجه این عمل بازسازی خیره کننده دستگاه صوتی نسیمامون بود. تاکنون فناوری پیشرفته مدل تنها قادر به تولید یک صدا شده است که این صدای بازسازی شده چیزی شبیه “ah  یا eh” است. به نظر بعضی ها این صدا بی شباهت به صدای گاو نیست.

دانشمندان می گویند، قطعاً این مومیایی الان قادر به صحبت کردن نیست، اما ما اعتقاد داریم که این امکان در آینده وجود دارد تا بازسازی کلمه هایی شبیه به صدای واقعی اش را تولید کنیم.

بازسازی صدا شاید به نظرتان بی هویت بیاید ولی بازسازی صدای فردی که 3000سال پیش می زیسته است، هرگز صورت نگرفته است.

در سال 2016، گروهی از محققان ایتالیایی صدای اوتسی مرد یخی 5300 ساله را بازسازی کردند. بقایای منجمد شده این مرد در کوه های آلپ کشف شد. همانند تولید صدای نسیمامون، دانشمندان فقط توانستند دستگاه صوتی او را برای تولید چند حروف صدادار بازسازی کنند.

بازسازی صدای نسیمامون قدم مهمی برای بازسازی واژگان صوتی کامل و صحبت کردن او است. علاوه براین، مححقان امیدوارند تا نرم افزار کامپیوتری را برای پیش بینی عناصر گفتاری، مانند: اندازه و گردش زبان او و جایگاه فک تغییر دهند تا بتوانند الگوی حقیقی سخن گفتن او را بازسازی کنند.

طبق نظرات باستان شناسان، نسیمامون در دهه پنجاه سالگی در اثر خفگی فوت کرده است، اما تحقیقات بیشتر می گویند علت مرگ این کشیک خفگی در نتیجه واکنش آلرژیک به وجود آمده و احتمالا حشره ای زبان او را گزیده بوده است. که همین امر توضیح می دهد که چرا زبان این مومیایی به صورت سالم از دهانش بیرون زده اس

مطلب پیشنهادی

۲۲ عنوان طرح در کمیته تصمیم‌گیری ستاد هفته پژوهش برگزیده شد

از مجموع ۵۵ طرح پژوهش، فناوری و فن‌بازار خراسان رضوی، ۲۲ عنوان طرح در کمیته …