فعالیت بیش از ۴۵۰ شرکت فناور در راستای مقابله با ویروس کرونا

به گزارش دیدگاه نوین به نقل از  اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، نشست خبری مجازی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و روسای پارک‌های منتخب علم و فناوری کشور  با محوریت دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان در راستای مقابله با ویروس کرونا برگزار شد.
دکتر کشمیری در این نشست با اشاره به عملکرد پارک‌های علم و فناوری گفت: ۴۳ پارک علم و فناوری از وزارت علوم مجوز دارند که ۳۵ پارک علم و فناوری وابسته به وزارت علوم، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی، ۱ پارک وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۱ پارک وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک پارک وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران، یک پارک علم و فناوری وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و یک پارک علم و فناوری خصوصی هستند.
وی افزود: از ۳۵ پارک علم و فناوری وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۲۸پ ارک منطقه‌ای و ۷ پارک دانشگاهی هستند که گروه منطقه‌ای شامل ۲۶ پارک در ۲۶ استان به اضافه شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و پارک زیست فناوری خلیج فارس و در بخش دانشگاهی پارک‌های علم و فناوری دانشگاه.های شریف، تربیت مدرس، تهران، شهید بهشتی، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان قرار دارند.
دکتر کشمیری درخصوص سیاست‌های وزارت علوم در توسعه پارک‌های علم و فناوری گفت: جوانگرایی در مدیریت پارک‌ها، عدم توسعه پارک‌های جدید و استفاده از ظرفیت‌های موجود، تشویق نهادهای اقتصادی و صنعتی در توسعه پارک‌ها و سه تقاضای جدید برای تاسیس پارک از سوی وزارت‌های نفت، نیرو و جهاد و کشاورزی از جمله این سیاست‌ها به شمار می‌روند.
وی در مورد دستاوردهای پارک های علم و فناوری در سال ۹۸ گفت: تعداد شرکت‌ها و واحدهای فناور حدود ۹ هزار است و تعداد فناوران شاغل در این پارک‌ها حدود ۶۰ هزار نفر و ۱۶۸۲ شرکت دانش‌بنیان مستقر مشغول فعالیت هستند که میزان فروش سالانه شرکت‌ها ۱۳,۲۳۴ میلیارد تومان و میزان صادرات ۹۹ میلیون دلار است.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم در مورد شاغلین در شرکت‌ها و واحدهای فناوری عضو پارک های علم و فناوری بیان کرد: بیش از ۸۵ درصد شاغلین دارای مدرک کارشناسی به بالا و بیش از ۸ درصد دارای مدرک دکتری و بیش از ۳۰ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و در دوران کرونا بیش از ۴۵۰ شرکت بیش از یک میلیون ماسک در روز و بیش از یک و نیم میلیون لیتر مواد ضد عفونی در روز تولید کردند.
دکتر کشمیری افزود: بیش از ۱۵۰ شرکت در حوزه تجهیزات شامل تولید کیت‌های تشخیص، مخازن اکسیژن، دما سنج غیر تماسی، لباس های حفاظتی و دستگاه ونتیلاتور در این دوران فعالیت داشتند.

مطلب پیشنهادی

پیامدهای غیر قابل جبران خرید دارو در فضای مجازی

به گزارش دیدگاه نوین رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از شناسایی و دستگیری عامل فروش …