قدرت بزرگ شهرهای آینده نوآوری است .

امروز 55٪ از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند و  پیش بینی می شود تا سال 2050 این رقم  به 68٪ افزایش خواهد یافت . اما با افزایش نرخ شهرنشینی ، این سؤال جدی ایجاد می شود که چگونه می توانیم انرژی های پایدار  را تامین نمائیم .

امروزه تقاضا برای انرژی روبه رشد است و علت اصلی آن در درجه اول جمعیت رو به رشدی است که به شهرها مهاجرت می نمایند . و هرچه شهرهای ما شلوغ تر می شوند ، درخواست منابع انرژی افزایش می یابد که در حقیقت این موضوع را مشخص می کند که انرژی های موجود با سرعت فزاینده ای در حال ازبین رفتن است .

همراه با این مصرف انرژی ، ظهور فناوری باعثت استفاده گسترده از وسایل الکتریکی پیشرفته شده و گرایش جهانی به سمت برق در ساختمان ها ، صنایع ، شبکه حمل و نقل در محک جدی قرار می گیرد . واین یعنی اینکه، ما با یکی از چالش های تعیین کننده در قرن حاضر روبرو هستیم و آن تقاضای رو به رشد انرژی است در حالی که منابع محدودی در کره زمین وجوددارد وباید این منابع حفظ شوند و دیگر اینکه شاهد تغییرات جدی اب و هوایی درکره زمین نیز هستیم .

پاسخ این دو چالش عمدتا به انرژی پایداری می رسد که از لحاظ زیست محیطی ، اقتصادی و اجتماعی قابل قبول باشد به عبارت دیگر پاک ، مقرون به صرفه و دردسترس برای همه باشد . اگر چه هنوز هم سوخت های فسیلی در کره زمین صدمات فراوانی به وجود می آورند اما از گذشته تا کنون ارزانترین گزینه بوده اند .

اما انرژی های تجدیدپذیر مدت هاست که ما را به جایگزینی خوب برای سوخت های فسیلی امیدوار کرده اند . خورشیدی ، باد ، جزر و مد ، موج ، گرمای درونی زمین  همه نشان دهنده پتانسیل بزرگی است که  می توان از انها به عنوان منابع تجدید پذیر در مقابله با چالش انرژی دراینده نزدیک استفاده نمود . با پیشرفت فن آوری  ، امید به عدم استفاده از سوخت های فسیلی بیشتر می شود.

اما واقعیت این است که هنوز چند مساله باید حل شود تا این جایگزینی اتفاق بیافتد . یکی از آنها پایداری این انرژی و قابلیت اطمینان واعتماد به همیشگی بودن آن  است.

وقفه در تامین انرژی قطعا برعملکرد روزمره ما مخصوصا با حضور فناوری های جدید تاثیر فراوانی دارد . با توجه به اینکه شهرهای ما به طور فزاینده ای به فناوری دیجیتال وابسته هستند و ماشینها و رایانه ها که درگوشه گوشه شهر از دفاتر ، بیمارستان ها و مراکز مختلف وجود دارند امکان هرگونه توقف را غیر ممکن نموده است .

یعنی اطمینان از اینکه انرژی ما بطور مداوم و تحت شرایط خاص هموراه تامین خواهد شد و خرابی یا قطع برق نخواهیم داشت .ولی  از آنجا که بیشتر منابع تجدید پذیر وابسته به آب و هوا هستند ، ضروری است که ما راهی برای تضمین عرضه بدون وقفه انرژی در شهرهای اینده بیابیم .

راه حل در پیداکردن راهی برای ذخیره انرژی اضافی است تادر زمان اوج بهره برداری و یا هنگامی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد و یاان منبع تجدیدپذیر در دسترس نباشد مانند شب هنگام که آفتاب نیست و استفاده از انرژی خورشیدی نیز امکان پذیر نمی باشد فراهم گردد .

این نواوری ابتدای شروع اینده ای دیگر است که همه را به کمک می طلبد . رهبران جهان می توانند باسیاست های اینده نگر به این پروژه کمک کنند . مهندسین با بهره گیری از نواوری های جدید بازی را تغییر میدهند و شهروندان نیز با تطبیق سبک زندگی با منابع محدود انرژی با استفاده صحیح از آن در این چالش بزرگ انرژی نقش ایفا می نمایند .اما نکته نهایی این است که بدانیم شهرهای آینده از یک انرژی بزرگ دیگر به وجود می ایند که نوآوری نام دارد .

نواوری در هرسطح حرکت روبه جلو را برای ما به ارمغان می اورد.

نویسنده : عارف

اختصاصی پایگاه خبری اطلاع رسانی دیدگاه نوین

مطلب پیشنهادی

پیامدهای غیر قابل جبران خرید دارو در فضای مجازی

به گزارش دیدگاه نوین رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از شناسایی و دستگیری عامل فروش …