مدل بومی شهر هوشمند سال آینده آماده اجرا می‌شود

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل:

مدل بومی شهر هوشمند سال آینده آماده اجرا می‌شود

نیازمند «فرمانده شهری» برای مقابله با حوادث شهری هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ما برای مدیریت شهری نیازمند فرماندهی واحد هستیم.

به گزارش مهر، سردار غلامرضا جلالی روز پنجشنبه در سی و ششمین اجلاس رسمی شورای عالی استان‌ها با اشاره به سابقه طولانی پدافند غیرعامل به عنوان دفاعی از جنس غیرنظامی که می‌تواند برنامه توسعه کشور را امنیت‌افزا کند، اظهار داشت: امروزه در کشورهای مختلف مانند روسیه و آمریکا، ساختاری‌هایی با عملکرد مشابه سازمان پدافند غیرعامل وجود دارد که این سازمان‌ها موضوع دفاع غیرعامل در برابر تهدیدات انسان‌ساخت را پیگیری می‌کنند.

وی با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ما متأسفانه با تأخیر ۲۵ ساله به موضوع پدافند غیرعامل پرداختیم و سرانجام در سال ۱۳۸۲ براساس تدبیر شخص مقام معظم رهبری این ساختار در کشور ایجاد شد، توضیح داد: هماهنگ‌سازی برنامه‌های توسعه کشور با رویکردهای دفاعی و یکپارچه سازی موضوع دفاع در بخش‌های کشوری و لشکری از جمله مأموریت‌های مهمی است که در سازمان پدافند غیرعامل کشور پیگیری می‌شود.

جلالی با بیان این که ما در کشور با سه پدیده جدی در شهرهای کشور روبه‌رو هستیم، توضیح داد: ما پس از انقلاب اسلامی با مهاجرت شتابان از روستاها به شهرها روبه‌رو بودیم به طوری که شهرهای ما به صورت غیرمهندسی شده و خارج از کنترل توسعه یافت. این توسعه نامتوازن سبب شد تا شهرهای ما با انباشتی از آسیب‌پذیری‌ها و تراکم جمعیت در بافت شهری روبه‌رو شوند.

وی ادامه داد: پدیده دیگری که در شهرها با آن مواجهیم، تحولات اساسی در حوزه فناوری است که به زیرساخت‌های کشور ورود کرده است. در واقع ترکیبی از فناوری‌های مختلف مانند شهرهوشمند سبب شد تا در کنار قابلیت‌ها و تسهیل خدمات‌رسانی، خطر دسترسی و نفوذ به ویژه در حوزه سایبری موجب افزایش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های شهری ما شود.

هوشمندسازی شهری بدون رعایت الزامات،خسارت‌بار است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که کارکرد مدل تهدیدات براساس مؤلفه‌های قدرت دشمن و نقاط ضعف (آسیب‌پذیری‌) مااست، تصریح کرد: از همین رو، دسترسی به فناوری‌های نو در حوزه شهری، ترکیبی از فرصت و تهدید است که با وجود پیشرفت می‌تواند زمینه نفود و آسیب پذیری زیرساخت‌های حیاتی شهری ما را فراهم کند، بنابراین افتادن در یک رقابت غیرمنطقی بر سر استفاده از تکنولوژی و هوشمندسازی شهری بدون در نظر گرفتن الزامات پدافند غیرعامل می‌تواند خسارت‌هایی به بار آورد.

جلالی با اشاره به این که سازمان پدافند غیرعامل کشور، دو رویکرد مهم را برای ایجاد یک ساختار دفاعی از جنبه غیرنظامی در شهرها، در دستور کار قرار داده است، گفت: رویکرد نخست، صیانت و حفاظت از مردم در برابر هر حادثه‌ای است که اتفاق می‌افتد. در این رویکرد ما می‌توانیم نخست با آموزش و سپس تمرین، این آمادگی را در مردم ایجاد کنیم که اگر تهدیدی اتفاق افتاد چه واکنشی باید از خود نشان دهند.

وی ادامه داد: نکته دیگر ایجاد زیرساخت برای حفاظت و صیانت از مردم در برابر تهدیدات مانند ایجاد فضای امن و پناهگاه‌ها در شهرهاست. ما در این زمینه توانستیم در شورای عالی پدافند غیرعامل، نظام صیانت از مردم را در برابر تهدیدات طراحی کنیم و به تصویب برسانیم و از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ابلاغ کنیم. این نظام در واقع چارچوبی است که در آن، مأموریت همه دستگاه‌ها مشخص شده است. در حال حاضر هم آموزش و پیاده‌سازی این نظام را دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که ما همچنین سند پدافند شهری را برای سامانبخشی به چگونگی دفاع از شهرها با رویکرد غیرعامل تدوین کرده‌ایم، توضیح داد: هدف این سند، کاهش آسیب‌پذیری شهرهای ما در برابر تهدیدات است تا با شناسایی تهدیدات، زیرساخت‌های لازم را برای مقابله با تهدیدات ایجاد و تقویت کنیم.

تجهیز شهرهای بالای۲۰۰ هزار نفر به تجهیزات مدرن

جلالی تصریح کرد: امروز مهمترین و اساسی‌ترین نکات در پدافند غیرعامل، حفظ تداوم کارکرد زیرساخت‌های حیاتی کشور است چون با زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد. در این زمینه با توجه به اولویت، ما فعلاً بیش از ۵۰ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را به تجهیزات مقابله با تهدیدات نوین (CBRNE)، تجهیز کردیم.

وی با بیان این که یکی از نکات کلیدی و حیاتی برای ما این است که مردم دچار آسیب نشوند، تصریح کرد: در این زمینه نخستین نقطه آسیب‌پذیری، وجود برخی تأسیسات و زیرساخت‌های پرخطر در حریم شهرهاست که این اتفاق یا به علت توسعه بدون ضابطه شهرها رخ داده است یا به دلیل غفلت برخی متولیان. ولی در هر صورت باید این تأسیسات پرخطر از منظر ریسک ساماندهی و حتی المقدور از شهرها خارج شوند.جلالی ادامه داد: در حال حاضر با وزارت صمت، به توافق‌هایی در زمینه الزامات و چارچوب‌های شهرک‌های صنعتی پر خطر رسیده‌ایم.رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که ما برای مدیریت شهری نیازمند فرماندهی واحد هستیم، متذکر شد: اگرچه تعبیر مدیریت یکپارچه شهری هم از سوی کارشناسان مطرح می‌شود اما ما معتقدیم برای اداره یک حادثه در یک شهر، باید از جایگاهی قویتر از مدیریت استفاده کنیم که همان فرماندهی است. از همین رو ما در سند پدافند شهری، فرمانده واحد را برای مقابله با حوادث و تهدیدات در نظر گرفته ایم.

به گفته وی، زیرساخت‌های حیاتی شهری هم باید از یک مرکز واحد کنترل و فرماندهی شوند.

ساخت پلتفرم بومی شهرهوشمند

جلالی با بیان این که برای هوشمندسازی شهرها ما مجموعه‌ای از الزامات را به کمک شرکت‌های دانش بنیان تهیه کرده‌ایم، توضیح داد: پلتفرم بومی شهر هوشمند هم در حال آماده‌سازی است که امیدواریم تا اوایل سال آینده به نتیجه برسد که ما بتوانیم برای هوشمندسازی شهرهایمان از پلتفرم بومی استفاده کنیم تا فرصت نفوذ را برای دشمن به حداقل برسانیم.

وی با بیان این که شهرهای دارای زیرساخت‌های شیمیایی، بیولوژیک و پرتوی،نیازمند یک طرح پدافندی نوین هستند، تصریح کرد: هر شهری باید طرح پاسخ اضطراری به حادثه داشته باشد و ما در چارچوب سند پدافند شهری چارچوب این طرح را آماده‌سازی و ارائه کرده ایم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان از شورای عالی استان‌ها خواست تا سند پدافند شهری را با نگاه ویژه مورد توجه قرار دهد تا با پیاده‌سازی آن در نهادهای متولی امور شهری، سطح امنیت، کیفیت زندگی و قابلیت دفاع شهرها به بهترین سطح ممکن ارتقا یابد.

امضای تفاهمنامه همکاری

تفاهمنامه همکاری میان سازمان پدافند غیرعامل کشور و شورای عالی استان‌ها امضا شد. این تفاهمنامه روز پنجشنبه با حضور سردار دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل و علیرضا احمدی، رئیس شورای عالی استان‌ها امضا شد.این تفاهمنامه با موضوع ایجاد بستر هماهنگی و همکاری میان سازمان پدافند غیرعامل کشور و شورای عالی استان‌ها در زمینه پیاده سازی نظام‌های اجرایی سند راهبردی پدافند شهری و سند صیانت از مردم در سطح دستگاه‌های اجرایی شهر از جمله شهرداری‌ها، صیانت و حفاظت از مردم در شرایط اضطراری، بحران ناشی از جنگ، تهدیدات و اقدامات غیر‌طبیعی، انسان ساخت و غیرمتعارف (تهدیدات نوین) تنظیم شده است.

مقابله با کرونا با رویکرد بهداشت محور و تقویت نظم اجتماعی

‌جلالی همچنین در حاشیه سی‌و‌ششمین اجلاس شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران گفت: باتوجه به نقش قانونی و خوب شورای عالی استان‌ها که نماینده مردم در حوزه شهرها و روستاها هم هستند و وظایف و تکالیف قانونی که سازمان پدافند غیرعامل در حوزه پدافند شهری دارد و همچنین

بر‌اساس اسناد ملی که در این زمینه وجود دارد تفاهمنامه‌ای تنظیم شد تا بتوانیم همکاری‌های لازم را انجام دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در باره آخرین وضع همه‌گیری بیماری کرونا توضیح داد: از آنجایی که تاکنون واکسن و داروی مشخصی برای این بیماری پیدا نشده است رویکرد اساسی ما به جای درمان محوری باید بهداشت محور و مبتنی بر آموزش مردم باشد.

جلالی بیان داشت: ما نیاز داریم که جمعیت را ساکن کنیم و ترددها به حداقل ممکن برسد که این موضوع نیازمند مصوبات ستاد ملی کرونا است و قطعاً تمام ظرفیت‌های بهداشتی، درمانی و انتظامی نیروهای مسلح هم در اختیار این ستاد برای اجرای مصوبات قرار دارد.

منبع :متن اصلی را با کلیک دراینجا  اطلاعات  ببینید .

 

مطلب پیشنهادی

اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان توسط وزارت ارتباطات

به گزارش دیدگاه نوین ، اذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود از اعطای ۶۰ گیگ …