نخستین دورهمی مالکیت فکری تا تجاری سازی برگزار شد

به گزارش دیدگاه نوین نخستین دورهمی مالکیت فکری تا تجاری سازی با هدف ترویج مفاهیم مالکیت فکری با حمایت صندوق حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و کانون ثبت اختراع (پتنت) آغاز به کار کرد و  به مدت ۳ روز در صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه خواهد داشت .

دارایی فکری مهمترین دارایی شرکت‌های دانش بنیان

خانم مرضیه شاهوردی درمصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: نخستین دورهمی مالکیت فکری تا تجاری سازی با هدف ترویج مفاهیم مالکیت فکری با حمایت صندوق حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و کانون ثبت اختراع (پتنت) ایران به مدت ۳ روز در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: در این دورهمی ۳ روزه از مفاهیم ابتدایی تا نکاتی درباره دعاوی حقوقی مربوط به موضوع مالکیت فکری مطرح می‌شود.
خانم شاهوردی با بیان اینکه مهمترین دارایی شرکت‌های دانش بنیان دارایی‌های فکری آن‌ها است گفت: در اویل قرن ۱۹ مهمترین دارایی‌ها زمین و ملک بود، اما رفته رفته اهمیت دارایی فکری در اقتصاد زیاد شد و سهم ارزش این دارایی‌ها نسبت به دارایی‌های سخت افزاری ملموس و بیشتر شد و به همین دلیل شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای حمایت از دارایی‌ها و مالکیت‌های فکری خود بودند.
وی افزود: شرکت‌ها می‌توانند با ثبت این دارایی‌ها ارزش تفکر خود را حفظ کنند و همین مسأله رقابتی را در بازار ایجاد می‌کند البته یکی از انواع دارایی‌های فکری اختراع است و با ثبت اختراع از دزدیده شدن و تقلید از آن توسط سایر شرکت‌ها جلوگیری می‌شود و مسؤولان شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در بازار‌های مختلف محصولی مبتنی بر اختراع خود را توسعه دهند و ارزش افزایی داشته باشند.
خانم شاهوردی با بیان اینکه حمایت از مالکیت فکری در صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ۹۸ آغاز شد گفت: هم اکنون شرکت‌ها با استفاده از ثبت دارایی‌های خود می‌توانند ارزش مالکیت خود را حفظ کنند و شاید تاکنون ۱۰۰ شرکت دانش بنیان برای ثبت مالکیت فکری خود درخواست داده اند.

 

حمایت بلاعوض صندوق نوآوری وشکوفایی برای ثبت مالکیت فکری

خانم الهه بذرافشان نیز در حاشیه این همایش  درمصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: امروزه دارایی‌ها ملموس شرکت‌های دانش بنیان نسبت به دهه‌های قبل افزایش یافت و دارایی‌ها فکری جزو دارایی‌های اصلی شرکت دانش بنیان محسوب می‌شود و به همین علت بحث حفاظت از دارایی‌های فکری از اهمیت ویژه‌ای بهره‌مند شده است.
وی با بیان اینکه ثبت اختراعات یک حق انحصاری به مالک اختراع می‌دهد گفت: با این حق مالک اختراع می‌تواند از تولید، کپی و فروش محصول خود جلوگیری و به نوعی برای خود درآمدزای کند همچنین می‌تواند از طریق اعطای مجوز از دارایی فکری خود درآمدزایی داشته باشد.
بذرافشان تاکید کرد: بحث حفاظت از مالکیت فکری از سال ۹۸ در دستور کار صندوق نوآوری و شکوفایی قرار گرفت و به همین منظور حمایت‌هایی از شرکت‌ها برای مالکیت فکری شکل می‌گیرد که در گام اول این حمایت‌ها پرداخت ممیزی دارایی‌های فکری به شرکت‌های دانش بنیان است و در گام بعدی تحلیل حق امتیاز (پتنت) و ثبت اختراعات در داخل و خارج از کشور با علامت تجاری است.
بذرافشان با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت‌های از شرکت‌هایی دانش بنیان برای ثبت مالکیت فکری در نظر گرفته است گفت: این شرکت‌ها می‌توانند از حمایت‌های بلاعوض ۷۵ درصد تا ۹۰ درصدی صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند همچنین در زمینه ثبت مالکیت فکری حمایت‌هایی برای حفاظت از مالکیت فکری این شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

 

منبع خبر :

https://bit.ly/3e51jJ0

https://bit.ly/3e69dle

مطلب پیشنهادی

پیامدهای غیر قابل جبران خرید دارو در فضای مجازی

به گزارش دیدگاه نوین رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از شناسایی و دستگیری عامل فروش …