پیامدهای غیر قابل جبران خرید دارو در فضای مجازی

به گزارش دیدگاه نوین رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه از شناسایی و دستگیری عامل فروش داروهای غیرمجاز در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد .وی گفت: اکثر داروهـای ارائـه شده در فـضای مـجازی محصولات بـی‌اصالتی هستند . که به صورت زیرزمـینی در کـشور تولید می‌شونـد و یا از کشورهای همسایه به صورت قاچاق توسـط سـودجویان عرضه می‌شوند.

سرهنگ علی عباسی کسانی، رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه در تشریح این خبر بیان داشت: در پی رصد و گشت زنی‌های مستمر و شبانه‌روزی کارشناسان این پلیس در فضای مجازی، صفحه ای را در اینستاگرام مشاهده کردند که بر فروش دارو و اقلام بهداشتی به‌صورت غیرمجاز فعالیت داشت.

وی گفت: با توجه به حساسیت موضوع و جلوگیری از فروش بیشتر داروهای غیرمجاز و کاهش آسیب‌های حاصله از عوارض ناشی مصرف این داروها، با انجام اقدامات فنی و تخصصی کارآگاهان سایبری توانستند گرداننده صفحه مورد نظر را شناسایی نموده و پس از هماهنگی با مراجع قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه در محل مخفیگاه خود دستگیر کردند.

وی افزود : در بازرسی از مخفیگاه متهم تعداد زیادی  دارو و اقلام بهداشتی غیرمجاز کشف و ضبط شد؛ همچنین در تحقیقات اولیه متهم بیان کرد که به دلیل ورشکستگی و بدون هیچ‌گونه مجوز، به طمع کسب سود اقدام به ایجاد یک صفحه در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای فروش اقلام داروئی و بهداشتی کرده است.

سرهنگ کسانی به کاربران فضای‌مجازی توصیه کرد: با توجه به ارتباط مستقیم دارو با سلامتی افراد، خرید و فروش دارو در فضای‌مجازی ممنوع بوده و بهتر است خرید هرگونه محصول دارویی تنها از طریق داروخانه‌ها انجام گیرد؛ لذا کاربران نباید به تبلیغات جذاب و فریبنده موجود در شبکه های اجتماعی اعتماد کنند زیرا ممکن است پیامدهای غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آن می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند. همچنین در صورت نیاز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری با همکاران ما در میان بگذارند.

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

مطلب پیشنهادی

کد هفت رقمی جایگزین آدرس پستی شد

یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به راه‌اندازی پلتفرمی برای …