۹۹ درصد از فیلترشکن ها برای سوء استفاده طراحی شده اند

از سلسله نشست های نقد واندیشه که این هفته با موضوع امنیت شبکه ارتباطی فضای مجازی برگزاری شد بر سوء استفاده فیلترشکن ها تاکید شد .

دراین جلسه که به عنوان پنجاه و سومین جلسه از این سلسله نشست‌هابرگزار گردید ابوالقاسم صادقی، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات و حمیدرضا شهریاری عضو هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر شرکت داشتند که درقسمتی از این نشست به مساله فیلترشکن ها و سوء استفاده های احتمالی از این طریق اشاره شد که در ادامه باهم میخوانیم .

به خطر افتادن امنیت اطلاعات با فیلترشکن‌ها

شهریاری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا استفاده از فیلترشکن‌ها می‌تواند باعث سرقت اطلاعات و آلودگی شوند؟ نیز توضیح داد: یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای هک کردن اطلاعات کاربران، نوشتن نرم‌افزار و پنهان کردن بدافزار در داخل آن و توزیع عمومی و رایگان آن در بین مردم است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر با تأکید بر اینکه حجم اپلیکشن‌ها زیاد است و کاربران نمی‌توانند سلامت همه آن‌ها را بررسی کنند تصریح کرد: ما نسبت به ۱۰ سال گذشته پیشرفت‌های خوبی در این حیطه داشتیم.
وی با اشاره به‌جای خالی سازمان‌های مردم نهاد برای برقراری امنیت شبکه نیز افزود: این سازمان‌ها می‌توانند موجب افزایش نظارت مردم شوند به‌طوری‌که پیگیر وقوع تخلفات شوند.

فیلترشکن‌ها برای سوءاستفاده طراحی می‌شوند

در بخش دیگری از این جلسه معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات درباره نصب فیلترشکن‌ها اظهار کرد: ۹۹ درصد ابزارهای فیلترشکن برای سوءاستفاده طراحی می‌شوند. چندی پیش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات راجع به فیلترشکن‌ها و دست‌های پشت پرده سؤال پرسیدند که باید بگوییم این‌ها ابعاد داخل کشور و خارج کشور دارند.
صادقی خاطرنشان کرد: موضوع نشت اطلاعات در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد به‌طوری‌که اطلاعات کاربران فیس‌بوک، یاهو و… نیز افشا شده است اما می‌توانیم از تجارب این شرکت‌ها استفاده کنیم تا با حمله‌های این‌چنینی مواجه نشویم.

مطلب پیشنهادی

شاخص ارزیابی شهرهای هوشمند چیست ؟

سیدرحمان میرزائیان / دانشجوی دکترای مدیریت شهر هوشمند ، عنوانی بسیار زیبا و جذاب برای …