Google Doodle به مخترع ژاپنی Seiichi Miyake ادای احترام نمود .

به گزارش دیدگاه نوین ، گوگل با تغییر لوگوی اصلی خود به مخترع ژاپنی سنگفرش های ویژه نابینایان ادای احترام نمود .

اختراع  سیچی میاکه هرچند ساخت یک سنگ فرش در خیابان بود اما در حقیقت نشان داد که می توان روش هایی برای تعامل نابینایان با محیط اطراف  ابداع نمود .

این اختراع در حقیقت وقتی رخ داد که میاکه تصمیم گرفت به یکی از دوست نزدیکش که توانایی دیدن واضح را از دست داده بود کمک کند . و این اختراع تحولی بزرگ در تمایل به روشی کاملاً جدید برای حرکت نابینایان در شهرها بزرگ ویا مکان های ویژه مثل  راه آهن و پارکها ایجاد نمود .

او در سال ۱۹۶۵ ،و با هزینه خود   سنگ فرش لمسی (یا “بلوک تنجی” در ژاپن) را اختراع کرد وبه همین مناسبت گوگل در روز دوشنبه  لوگوی اصلی خودرا  از معرفی این بلاک که  ۵۲ سال از اختراعش میگذشت اختصاص داد .
این بلوک های Tenji برای اولین بار در ۱۸ مارس ۱۹۶۷ در شهر ژاپن اوکایاما ، در جوار مدرسه ای برای نابینایان نصب شد و باعث ایجاد تحول و ایجاد امنیت برای دانش اموزان نابیتا فراهم نماید .

طرح اصلی میایک


طرح اصلی میایک که در دهه ۱۹۷۰ در کلیه سکوهای راه آهن ژاپن نیز نصب شد در شهرهای سراسر جهان استفاده شد . طرح اصلی شامل دو قسمت اصلی یکی مربوط به مسیر یابی و دیگری مربوط به هشدار مکان های خاص برای نابینایان بود 

این بلوک ها برای نابینایان توسط عصا یا  پاهای آنها  قابل تشخیص است و راه را به آنها نشان میدهد
دراین طرح الگویی برای هدایت و نشان دهنده راه “رو به جلو” است. و در الگوی دیگر که معمولاً به الگوی “گنبدهای کوتاه” شناخته میشود ، مجموعه ای از برجستگی های کوچک  به عنوان یک علامت “توقف” است اشاره می نماید که به طور معمول در لبه یک سکوی قطار یا قبل از بزرگراه استفاده می شود .

اما پس از ان بسیاری از الگوهای مختلف دیگر نیز طراحی شده اند ،که  با نقاط کوچکتر یا بزرگتر یا برآمدگی هایی نشانگر جهت های مختلف می باشد
همه این نشانه ها ، که ممکن است خیلی ها حتی در هنگام گردش در یک شهر از آن دیدن کنند ، برای کسانی که دید محدود دارند ، فوق العاده مهم هستند.

مطلب پیشنهادی

مدل بومی شهر هوشمند سال آینده آماده اجرا می‌شود

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل: مدل بومی شهر هوشمند سال آینده آماده اجرا می‌شود …